O Towarzystwie

Rak piersi jest niezwykle istotnym problemem, zarówno medycznym jak i społecznym. Jego istota polega nie tyle na – skądinąd wysokiej – zapadalności na tę chorobę, ile na procencie pięcioletniej przeżywalności po leczeniu.

Terapia raka piersi jest wyjątkowo trudna. Polega ona na skojarzonym leczeniu chirurgicznym oraz chemio- i radioterapii. Takie leczenie zapewniają w Polsce jedynie nieliczne placówki medyczne. Brak szerokiego dostępu do najnowszych osiągnięć medycyny oraz późna wykrywalność choroby powodują, że ponad 90% jej przypadków w Polsce nadal leczy się metodą radykalną, polegającą na usunięciu piersi. Tymczasem w krajach Unii Europejskiej nieporównywalnie częściej stosuje się leczenie oszczędzające, z zachowaniem obu piersi.

W tej sytuacji powołanie do życia organizacji, której działalność polegałaby – szeroko rzecz ujmując – na wyrównaniu szans chorych w Polsce wydało się Członkom Założycielom Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi sprawą niezwykłej wagi.

W Polsce żyje około 60. tysięcy kobiet, u których kiedykolwiek rozpoznano raka piersi. Jest to istotna liczba. Mając świadomość, iż wzrost tempa rozwoju nauki przekłada się bezpośrednio na poprawę możliwości leczenia – mamy niezachwianą pewność, iż liczba ta będzie stale rosła. Jednym z nadrzędnych celów Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi jest szerzenie wiedzy na temat nowych zdobyczy nauki w dziedzinie nowotworów piersi i podnoszenie poziomu badań klinicznych w Polsce. Niezwykle ważne jest opracowanie nowych, skutecznych metod leczenia oraz wycofanie z użycia terapii nieefektywnych. Towarzystwo stawia sobie zatem za zadanie upowszechnianie optymalnego standardu leczenia. Wiąże się to, między innymi, ze stworzeniem systemu kształcenia lekarzy, pielęgniarek onkologicznych, psychologów, fizjoterapeutów. Polskie Towarzystwo do Badań nad Rakiem Piersi utrzymuje ścisłe kontakty naukowe z polskimi i zagranicznymi ośrodkami medycznymi oraz organizacjami onkologicznymi zajmującymi się nowotworami piersi. Będąc członkiem Societe Internationale de Senologie (SIS) Towarzystwo pośredniczy w wymianie myśli naukowej między Polską a zagranicą.

Naszym sojusznikiem są wszyscy, którym zależy na dobru chorych. Dlatego chcemy współdziałać z władzami, samorządami, mediami, towarzystwami i organizacjami naukowymi, społecznymi i zawodowymi – polskimi i zagranicznymi.

Zgodnie z § 7 Statutu celem Towarzystwa jest:

  1. szerzenie zdobyczy nauki w zakresie badań nad rakiem piersi;
  2. zachęcanie i wdrażanie członków do pracy naukowej, inicjowanie i organizowanie badań klinicznych;
  3. podnoszenie wiedzy w zakresie profilaktyki, rozpoznawania i leczenia raka piersi poprzez współdziałanie w tym zakresie z władzami, samorządami, środkami przekazu oraz towarzystwami i organizacjami naukowymi, społecznymi i zawodowymi w kraju i za granicą;
  4. opiniowanie, kształtowanie i organizowanie programów nauczania przed- i podyplomowego w zakresie profilaktyki, rozpoznania i leczenia raka piersi;
  5. współpraca z towarzystwami naukowymi i organizacjami, których cele są zbieżne z celami Towarzystwa, w kraju i za granicą;
  6. podnoszenie etyki zawodowej członków;
  7. wspieranie działań na rzecz ochrony i promocji zdrowia.